Usługi GSM

Kodu USSD - do czego służą?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad kodami USSD? Czy wiecie do czego one służą? Jeżeli nie, to opowiem Wam o nich krótko i własnymi słowami. Miłej lektury :)

Kody USSD służą do wydawania poleceń, np. gdy chcemy aktywować sobie jakiś pakiet lub włączyć/wyłączyć pocztę głosową, albo po prostu zwyczajnie sprawdzić sobie stan konta.

Jednak tego typów kodów używają również inni usługodawcy niż sieci GSM. Kolejną firmą, która przychodzi mi do głowy bo słynie z stosowania tych kodów jest firma o nazwie mPay.

OK, to był tylko przykład, kto stosuje tego typu kody oprócz sieci GSM. Ja jednak pokażę Wam kilka kodów USSD w sieci GSM firmy Orange. Poniżej kilka przykładowych kodów (zobacz tabelę)
 

SMS Premium

SMS Premium jest to usługa, która działa na zasadzie pobierania podwyższonych opłat za wysłanie wiadomości SMS. Poniżej podam Wam słynne numery, po których będziecie w stanie rozpoznać ile zapłacicie za tego Premium SMS-a. Zapraszam do przeanalizowania tabelki.
Więc proszę Was zwracajcie uwagę na jakie numery wysyłacie SMS-y gdy będziecie chcieli takiego wysłać. Gdy bierzecie udział w jakimś konkursie upewnijcie się na jaki numer chcą aby wysyłać i przeczytajcie informację podaną na temat kosztów takiego SMS-a.

W Polskim prawie jest zapis mówiący o tym, że organizator takiego konkursu SMS musi podać cenę SMS-a. Jeżeli jednak tej informacji nie będzie to sprawcie tą informację sami na dowolnej stronie lub po prostu zajrzyjcie na moją stronkę.

Dziękuję za uwagę.

PS. Mam nadzieję, że nie dacie się nabrać na tego typu SMS-y.
 

SMS/MMS MT

Każdy z nas jako użytkownik telefonu komórkowego na pewno słyszał o tej usłudze. No właśnie, ale słyszeć to jedno, a wiedzieć o co chodzi z tą usługą to drugie. Dlatego postanowiłem to w prosty sposób i krótki przedstawić Wam zasady działania tej usługi u operatorów GSM. To tyle na wstęp.

Usługa SMS/MMS MT polega na dostawaniu SMS-ów i MMS-ów płatnych za które są naliczane podwyższone opłaty (zwykła stawka za SMS 20gr, a za MMS to 40gr). W ramach tej usługi za SMS-a lub MMS-a można zapłacić aż 3 razy więcej niż wynosi standardowa opłata.

W sieci Orange usługa SMS/MMS MT jest przysyłana z numeru, który ma początek 60xxx.

A teraz kilka słów jak takie SMS/MMS MT aktywować i wyłączyć.

Dla sieci Orange.

Dla przykładu, pokazuję w poniższej tabeli jak aktywować takie SMS-y dla usługi FUN.

Wysłanie SMS-a z tymi komendami jest traktowane jako zwykła wiadomość SMS (czyli nie ma naliczanej podwyższonej opłaty).

 Poniżej podaję linki skrócone, które prowadzą do oficjalnego dokumentu PDF, który jest opublikowany na stronie Orange.

 Jeden z nich na pewno zadziała...

 Link 1: http://adf.ly/1hPsKv

blog comments powered by Disqus